Найчастіша скарга до лікаря невролога – запаморочення (мед. термін "вертиго"). Запамороченням називають неправильне усвідомлення положення тіла і руху. Іноді вертиго нагадує відчуття падіння, обертання на гойдалці, з'являється невпевненість при ходьбі і короткочасне порушення координації в просторі. Запаморочення - це не захворювання, а симптом, ознака якої-небудь хвороби або стану організму.
У ряді випадків ця недуга матиме не одну, а ряд причин. Саме по собі воно говорить про порушення трьох найважливіших систем нашого організму - зорової, дотикової, вестибулярної.
Причини запаморочення :
- прийом деяких медикаментозних препаратів(як побічний ефект);
- черепномозкові травми;
- порушення мозкового кровообігу(інсульт);
- розсіяний склероз;
- хвороби центральної нервової системи(менінгіт);
- остеохондроз або грижа, оскільки в результаті м'язового спазму в шийному відділі, порушується живлення головного мозку;
- хвороба Меньєра( утворення надмірної кількості рідини в порожнині внутрішнього вуха);
- психічні захворювання(невротичний синдром).
У медичному арсеналі приблизно 80 захворювань, при яких відзначається запаморочення. Необхідно виключити наявність новоутворень головного мозку, порушення кровообігу ствола мозку, захворювань судин шиї і шийного відділу хребта, травми. Отже, при скаргах на вертиго потрібно зробити комплексну перевірку(ймовірно і проведення МРТ) - це дозволить встановити причини нападів, отримати нашу кваліфіковану допомогу і уникнути подібних ускладнень.
Вертиго не завжди є ознакою серйозних захворювань, проте якщо голова паморочиться систематично і без видимих на те причин, необхідно звернутися до лікаря.
ЧОМУ ТЕМНІЄ В ОЧАХ І КРУТИТЬСЯ ГОЛОВА, КОЛИ ВСТАЄШ?
Давайте розберемося в причинах цього явища, яке хоч раз відбувалося з кожним. Ситуація: ви довго і напружено працюєте за комп'ютером, при цьому не встаєте зі свого місця. З часом наважуєтеся на перерву, різко встаєте, і несподівано у вас починає паморочитися голова, темніє в очах і може навіть здатися, що ви ось-ось впадете. Ви намагаєтеся вхопитися за найближчий предмет і швидко прийти в себе. А потім розумієте, що все зникло так швидко, як і з'явилося. Можливо, що подібний стан вам знайомий. Тому пропонуємо з'ясувати, в чому ж причина цього явища і чи варто починати бити на сполох.
Найбільш часті причини потемніння в очах зазначені нижче .
- Це трапляється тому що різко змінюються положення тіла і тиск в судинах, що у свою чергу, веде до зниження артеріального тиску. Річ у тім, що, якщо Ви тривалий час знаходитеся в одному і тому ж положенні, кров у вас в організмі розподіляється нерівномірно, відбувається її відтік від головного мозку. Страждають такі чутливі зони, як зорові нерви і та частина мозку, яка відповідає за зір. При різкому піднятті кров спрямовується до мозку, що і викликає тимчасову дезорієнтацію. Тому темніє в очах і навіть може настати короткочасна втрата свідомості.
- Причиною також може бути проблема з тиском. При дуже високому тиску іноді настає потемніння в очах. Але тут першоджерело - спазм судин.
- Також, потемніння в очах і запаморочення можуть бути побічними симптомами судинорозширювальних і сечогінних препаратів, а також антидепресантів.
- Часто потемніння з'являється у людей з астенією( цей стан характеризується слабкістю, підвищеною стомлюваністю, швидкою виснажуваністю ), дистонією(так називають синдром, при якому відбувається постійне або спазматичне скорочення м'язів) а також у вагітних. При цьому з’являтися воно може під впливом таких зовнішніх чинників, як погода або нервові потрясіння. Такий стан триває недовго, приблизно 3-4 секунди.
Виявити причину і поставити діагноз зможе тільки лікар після ряду обстежень. Тому при неодноразовому виникненні описуваних симптомів необхідно звернутися до кваліфікованого фахівця, щоб унеможливити серйозні захворювання.
ЩО РОБИТИ, КОЛИ ПАМОРОЧИТЬСЯ В ГОЛОВІ І ТЕМНІЄ В ОЧАХ?
Важливо розуміти, що запаморочення і непритомність відрізняються від повної втрати свідомості. Непритомність не така тривала(від декількох секунд до п'яти хвилин), втрата свідомості триваліша зазвичай, більше п'яти хвилин, вона здатна перейти в кому. Вихід із запаморочливого стану і непритомності буде швидший, втрати пам'яті не спостерігається, орієнтація відновлюється швидко.
Чарівного рецепту дії на запаморочення немає, але є певний алгоритм дій, який допоможе Вам впоратися із ситуацією. Ці прості дії зможуть врятувати людині життя.
- Перше і найважливіше, убезпечити людину від падіння, адже більше 40% людей отримують серйозні травми внаслідок падінь, і нерідко все може закінчиться фатальними наслідками.
- У момент нападу, потерпілого слід усадити або укласти на будь-яку рівну поверхню.
- Підніміть його ноги(ви або стіна можете слугувати йому опорою). Приблизно 50 см від підлоги, не нижче. Це прискорить прилив крові до голови.
- Забезпечте приплив в приміщення свіжого повітря(якщо є вентилятор - скористайтеся їм теж). Також, перевірте чи не тісний йому одяг, якщо так - звільніть від нього.
- Відразу організуйте холодний компрес на лоб. Якщо під рукою заспокійливе(на зразок валеріани) - прийміть . Можна дати йому випити просто склянку води.
Якщо такі напади носять системний характер, або довго не проходять, слід звернутися до фахівця.
ЯК ПРОХОДИТЬ ЛІКУВАННЯ ЗАПАМОРОЧЕНЬ В НАШОМУ ЦЕНТРІ?
Лікування запаморочень проходить у декілька етапів. Невролог призначає терапію для полегшення стану пацієнта. Це препарати покращуючі обмінні процеси, нормалізуючі роботу нервової і серцево-судинної системи.
Немедикаментозне лікування, відіграє важливу роль, таку ж, як і лікарські препарати. Ми прописуємо комплекс процедур індивідуально для кожного з урахуванням ступеня тяжкості захворювання, ваших супутніх хвороб, вікових, професійних особливостей.
Більш всього, що буде потрібно сприяння вузькопрофільних фахівців : наприклад, якщо запаморочення пов'язане з порушеннями функцій ЛОР-органов, потрібна консультація отоларинголога. Запаморочення може бути одноразовим симптомом, а може свідчити про наявність серйозних захворювань.
Також, в індивідуальному порядку ми можемо Вам призначити:
- Фізіопроцедури(ультразвукова терапія);
- іглорефлексотерапію (унікальний метод лікування в якому поєднуються акупунктура та ін'єкційне введення лікарських препаратів);
- лікувальний спеціалізований масаж;
- сеанси мануальної корекції(прийом ведуть ліцензовані фахівці);
- комплекс зайняття лікувальною фізкультурою, підібраний під кожного пацієнта індивідуально(виконується під контролем медичного інструктора).
Усі методи лікування в нашій клініці ґрунтовані на унікальному 30 літньому досвіді, що дозволить оримати максимальні результати в лікуванні, полегшити стан, зупинити патологічний процес в організмі.